Renowacja posadzki w mroźni -27C

Renowacja posadzki w chłodni.

Coraz częściej dostajemy zapytania odnośnie doczyszczania mroźni, czyli renowacji posadzki betonowej w chłodniach przemysłowych. Właściciele obiektów mają duży problem z nawarstwiającymi się odpadami spożywczymi, które zalegają w postaci twardych jak skała chropowatych wypustków.

Mentalnie kiedy słyszymy o renowacji posadzki betonowej, mamy na myśli ścięcie warstwy mleczka cementowego, odsłonięcie kruszywa i jego wybłyszczenie.

W tym konkretnym przypadku sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej. Nikt nie myśli o szlifowaniu mleczka cementowego, samo dostanie się do niego przez kilkumilimetrową warstwę skutego lodem brudu jest już znaczącym sukcesem.

Mając na uwadze powyższe, przystępując do prac związanych z renowacją posadzki w chłodni należy podjąć następujące działania:

  1. Przygotować personel do pracy w warunkach chłodniczych
  2. przygotować maszyny
  3. przygotować obiekt

 

Jak zabezpieczyć się przed pracą w warunkach -27C

Stosowanie odzieży do pracy w zimnym środowisku. Tutaj zasada jest podobna jak przy sportach zimowych, czy nurkowaniu w suchym skafandrze. Lepiej założyć wiele lżejszych warstw niż grube, krępujące ruchy kożuchy.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie odzieży termalnej oraz kurtek odpornych na wiatr – bardzo przydatna podczas pracy tuż obok dmuchaw. Rękawiczki, kominiarka oraz porządne skarpetki zapewnią komfort termiczny palców rąk i nóg a te elementy jako pierwsze wyłącza mózg kiedy zaczyna bronić się przed wychłodzeniem.

Doczyszczanie mroźni to nie przelewki. Zalecane jest przeprowadzenie podstawowych badań medycznych przed przystąpieniem do pracy w takich warunkach, ponieważ organizm normalnego śmiertelnika nie jest przystosowany do wykonywania wysiłku fizycznego w skrajnie niskich temperaturach.

Przygotowanie szlifierek do pracy  

Przygotowanie maszyn polega na spuszczenie wody ze zbiornika oraz opróżnieniu rurek doprowadzających wodę pod głowice planetarna maszyny. Najlepszym pomysłem jest całkowity demontaż elementów odpowiedzialnych za pracę na mokro.

Należy całkowicie oczyścić łapy szlifierskie z resztek błota, brudu oraz cementu. Podobnie sprawa ma się z obudową głowicy planetarnej, osłoną przeciwbryzgową oraz kołami transportowymi. Maszyna musi być czysta.

Wymiana smaru w planetario na taki który może pracować w temperaturach ujemnych. Należy naoliwić wszystkie elementy ruchome maszyny: rączkę, koła jezdne itp.

Z doświadczenia wiem że małe rzeczy mogą urosnąć do rangi potężnych problemów.

Po kilku godzinach spędzonych w temperaturze -23C a nawet -27C nie ma możliwości regulacji wysokości uchwytu szlifierki, jak również poziomowanie jest znacznie utrudnione, a wręcz niemożliwe. Siłowniki odpowiedzialne za pracę wysokości głowicy polerskiej działają bardzo wolno lub wcale.

Dużym problemem jest prosta czynność wymiany narzędzi diamentowych, które potrafią przymarzną do głowicy planetarnej.

Przygotowanie powierzchni do doczyszczania.

Musimy ciągle pamiętać że praca na betonie w chłodni to  nie jest usuwanie mleczka cementowego, tylko zaschniętych elementów spożywczych.  (zakładam że jest to chłodnia spożywcza)

Pierwszym krokiem jest weryfikacja punktów z prądem oraz miejsc w których podnoszone jest brama wjazdowa.

Naprawdę podczas samej pracy nikt nie będzie miał ochoty ani czasu biegać po zimnej hali i zastanawiać się gdzie podłączyć kable albo którą bramą mogę wejść/ wyjść aby nie rozhermetyzować pomieszczenia i nie zakłócić pracy obiektu.

Tak jak podczas normalnych prac szlifierskich zawsze jest wielu „gapiów”, którzy z zainteresowaniem patrzą jak przeprowadza się proces renowacji posadzki betonowej, tak przy doczyszczaniu mroźni najczęściej jesteśmy sami i nie ma co liczyć na szybka informację odnośnie rozmieszczenia prądu, wyjść ewakuacyjnych, wyłączniku chłodzenia czy pomieszczenia socjalnego.

Logistyka ułożenie kabli. No właśnie, sam bym na to nie wpadł gdybym tego nie przeżył. Może i jest to banalne, ale poważnie trzeba bardzo dobrze przemyśleć ułożenie kabli ponieważ ewentualne poprawki po kilkudziesięciu minutach nie mają sensu.

Ułożony pod kontem prostym 15m kabel zamienia się w drut, którego nie da się już ani wyprostować ani bardziej zagiąć.

Zastanówmy się w jaki sposób chcemy rozpocząć doczyszczanie, wyznaczmy sobie odcinki dylatacyjne i postarajmy się ułożyć kable tak aby zamarznięte ciągle umożliwiały nam wykonywanie pracy.

Następnym krokiem jest usunięcie dużych elementów wystających znacznie ponad powierzchnie posadzki, do tego celu używamy ręcznych szlifierek WaterFire.

Mam tu na myśli zrywanie folii stretch czy  usuwanie nawarstwionych elementów spożywczych.

Bierzemy się do pracy !

Wybór maszyny

Urządzenie plantujące musi być ciężkie ale nie za duże, szukamy możliwie jak największego docisku na 1cm2. Aby osiągnąć ten parametr potrzebujemy szlifierki typu Levighetor Max S.C. czy Levighetor Max, ponieważ te maszynki przy szerokości pracy 50cm po odpowiednim dociążeniu osiągają wagę 200-250kg co jest bardzo dobrym rezultatem przy tak małej szerokości pracy obszaru roboczego.

Maszyna musi bezwzględnie posiadać głowice planetarna opartą na metalowych przekładniach, wszelkiego typu zamienniki w postaci pasków czy łańcuszków nie zdadzą egzaminu. Przeniesienie napędu w takich warunkach to podstawa dobrej maszyny szlifującej.

Zmienność obrotów prawo lewo. Charakterystyka szlifowania wymusza pracę ze zmiennymi obrotami, ponieważ po dłuższym czasie plantowania diamenty tępią się i przestają skutecznie wykonywać swoją pracę.

Możliwość zmiany obrotów zmniejsza ten problem wydłużając pracę segmentów

Maszyna 3 głowicowa. Należy unikać przy takich pracach urządzeń 4 głowicowych, ponieważ nie będziemy w stanie ich idealnie wypoziomować, tutaj dobrym przykładem jest krzesło o 3 i 4 nogach.

Jak wiadomo na 3 punktach podporu dużo łatwiej i szybciej wypoziomujemy każdy obiekt w tym naszą szlifierkę.

 

Wybór narzędzi diamentowych

Sprawa nie jest łatwa, należy dobrać tak segmenty aby ich charakterystyki pracy usuwała nagromadzony brud nie ingerując w strukturę betonu. W tym artykule nie będziemy się skupiać na technicznych aspektach tworzenia segmentów diamentowych, najlepszym rozwiązaniem jest zaznaczyć przy zakupie narzędzi że praca wykonywana będzie w chłodni i technolog bez problemu dobierze dedykowane segmenty.

Wybór technologii

Praca tylko i wyłącznie na sucho. Z oczywistych względów środowisko wodne jest niepożądane.

Należy ustawić obroty na 500-700, nie za wolno ale nie należy zbytnio zwiększać, ponieważ diamenty zamiast plantować, zaczną ślizgać się po powierzchni betonu.

Dociążamy maszynę. Jest to znaczne ułatwienie dla operatora urządzenia. Podobnie jak z samochodem zimą, lepiej żeby oś napędowa była dociążona, identycznie sytuacja ma się przy pracy na zamrożonej posadzce.

Ostrzenie diamentów. Powinno się co 30-50m2 używać Aktivatora, specjalistycznego środka do ostrzenia diamentów metalowych.

Przy pracy w chłodni segmenty potrafią dość szybko tępić się, regularne ostrzenie w połączeniu ze zmianą obrotów podnosi skuteczność ich pracy wydłużając żywotność.

Można używać odkurzacza workowego, aczkolwiek przy zrywaniu elementów spożywczych nie wytwarza się kurz, a delikatne pylenie mieści się w normie i nie powoduj uciążliwości w pracy obiektu.

Nie należy stosować chemii. Próba pomocy poprzez zastosowanie preparatów o odczycie kwaśnym czy zasadowym nie ma najmniejszego sensu. Dobrym poligonem są firmy sprzątające, które zanim zgłoszą się z prośba o pomoc potrafią przez kilka dni testować wszystkie możliwe produkty producentów chemii z którymi współpracują.

Charakterystyka pracy. Nikt nie jest w stanie pracować przez 8 h w takich warunkach. Sprawdzonym rozwiązaniem jest praca w systemie 1h na 15min przerwy dla ludzi oraz maszyn.

Czyli po skończonej pracy urządzenia oraz kable prądowe również przenoszone są do ciepłych pomieszczeń co gwarantuje brak awarii urządzeń przez cały okres wykonywania usługi.

Jakie mamy możliwości wykonania usługi doczyszczania?

Tak naprawdę jeżeli zacznie konieczność renowacji, doczyszczenia posadzki w chłodni to mamy do wyboru nastepujące możliwości:

Praca we własnym zakresie – wymaga specjalistycznej wiedzy, sprzętu i zasobów ludzkich.

Zlecenie firmie sprzątającej, która opiekuje się halą. Dość często stosowana metoda. Firmy chętnie podejmują się wykonania prac specjalistycznych, ponieważ minimalizują możliwość pojawienia się konkurencji w zakontraktowanym obiekcie.

Rekomendowana firma szlifierska. Najlepsze rozwiązanie pod względem jakości wykonywanych prac. W tym przypadku mamy gwarancję szybkiego i dobrego wykonania procesu renowacji.

Firmy zajmujące się renowacja posiadają duży park maszynowy jak również są w stanie szybko dobrać skuteczną technologię i zapewnić terminowe wykonanie usługi

Skorzystanie z wiedzy i doświadczenia Klindex Polska. Jako lider w branży renowacji posadzek kamiennych i przemysłowych, nadzorowaliśmy już setki tysięcy metrów kwadratowych szlifowanych i polerowanych posadzek.

Posiadamy wypożyczalnię z 24 maszynami o szerokości od 30cm do 1000cm. Jesteśmy w stanie na miejscu dobrać technologię i kosztorys planowanej inwestycji.

Zapewniamy nadzór technologiczny nad wykonywaną usługą oraz gwarantujemy ciągłość narzędzi diamentowych oraz utrzymanie ruchu wypożyczanych szlifierek. Metoda wybierana przez firmy sprzątające i właścicieli obiektów przemysłowych.

 

Jak widać z powyższego opisu praca w temperaturze ujemnej jest dość wymagająca i zmusza przyszłego usługobiorcę do podjęcia niestandardowych działań serwisowych maszyn, dodatkowego przebadania personelu oraz dokładnego zaplanowania wykonywanej inwestycji.

Oczywiście najłatwiej byłoby wyłączyć chłodnię na kilka dni, ale takiej możliwości najczęściej nie będziemy mieć. Pozostaje dobre przygotowanie, odpowiedni sprzęt i dużo chęci do pracy w warunkach zimowych.