Renowacja schodów

Doczyszczanie schodów.
Renowacja schodów jak zabrać się za ten temat ? Poniżej przedstawiamy kilka danych, które mogą pomóc przy procesie odnawiania tych znienawidzonych przez każdego inwestora elementów ciągów komunikacyjnych.
Na sam początek należy przyjrzeć się budowie schodów, aby mieć lepsze wyobrażenie na jakie trudności możemy napotkać podczas ich odświeżania.
Oceniamy zakres prac, sprawdzamy dane techniczne schodów.
Zaczynamy od oceny materiału z jakiego są zbudowane schody, tutaj możemy napotkać bardzo urozmaicone projekty, od najpopularniejszych lastrykowych po solidne marmurowe i granitowe do występujących w domkach jednorodzinnych drewnianych oraz coraz częściej pojawiających się w obiektach użyteczności publicznej szklanych.
Znamy już materiał, więc pora na narzędzia które nam w tym pomogą. A skoro renowacja schodów to wcale nie ma ich tak dużo na rynku.
Dlaczego tak się dzieje, no cóż firmy produkujące urządzenia do renowacji powierzchni płaskich nie za bardzo widzą interes w budowie specjalistycznych urządzeń dedykowanych do wąskiej grupy odbiorców.
Wyjątkiem jest Klindex, który postawił na stworzenie całe systemu składającego się ze standardowych szlifierek, maszyn do doczyszczania ale także specjalistycznych urządzeń tworzących system -renowacja schodów, blatów, ścian czy narożników.
Wysokość stopni
Najczęściej spotkać możemy zakres 14-19cm. Schody o wysokości 15cm uznawane są za bardzo wygodne i takie najczęściej występują. Te wartości mówią nam że podstopnica wymaga użycia nakładki o szerokości pracy 10-15cm aby skutecznie przeprowadzić proces jej renowacji.
Jeżeli schodów mamy kilka, to pewnie uda się je doczyścić przy użyciu większości szlifierek ręcznych, ale jeżeli naszym kontraktem jest wieżowiec z kilkoma klatkami lub wspólnota mieszkaniowa z wieloma blokami to nie poradzimy sobie bez wygodnego urządzenia dedykowanego do renowacji podstopnic.
Rozwiązaniem jest WaterFire, który dzięki zastosowaniu ruchomej głowicy o 90 stopni oraz prowadnic w postaci kół kierunkowych 360 stopni, bardzo efektywnie radzi sobie z doczyszczaniem i wybłyszczaniem podstopni.
Co bardzo ważne jesteśmy w stanie zachować standaryzację wykonywanych prac, ponieważ nie ma tu elementu zmęczenia operatora spowodowanego, podtrzymywanie kilkukilogramowej szlifierki.
Przemieszczanie się głowicy szlifierskiej również jest płynne ponieważ koła prowadzące pracują w jednej płaszczyźnie o takim samym standardzie niezależnie od osoby obsługującej WaterFire.
Szerokość stopni
Jeżeli nie trafimy na kreatywnego architekta, to prawdopodobnie szerokość schodów wyniesie 29-32cm, gdzie 32cm uznawane są za bardzo wygodne schody a 29cm za przeciętne. Idealnie byłoby szlifować powierzchnię, wykorzystując całą szerokość schodka.
Częstym błędem jest używanie wąskich kątówek, które przy standardowej szerokości pracy 125mm wymagają przejechania 3 razy z prawej do lewej aby pokryć całą powierzchnię stopnia.
Skutkiem takiej charakterystyki pracy jest powstanie efektu falowania, czyli uwidocznienie się 3 pasów o szerokości 125mm każdy. Aby temu zaradzić należy zastosować bezwzględnie szlifierkę o szerokości 29-32cm. Proponujemy dwa rozwiązania, renowacja schodów przy użyciu maszyn:
Baby – najlepszy sposób na szybkie polerowanie dużej liczby schodów, zamontowane koła kierunkowe umożliwiają wypoziomowanie maszyny na schodku poniżej i komfortowe prowadzenie urządzenia przez całą szerokość schodka. Szerokość pracy 28 lub 32cm
Ufo – Polecane dla ekip specjalizujących się w renowacji klatek schodowych oraz domków jednorodzinnych, dzięki możliwości montażu raczki, jesteśmy w stanie w pozycji stojącej szlifować dużą liczbę schodów, oraz spoczników.
Po demontażu rączki zamienia się w małą szlifierkę, która wejdzie w każdy zakamarek ciasnej łazienki czy brudownika, jak również blat i elementy małej architektury.
Szerokość schodów
Schody nie powinny być węższe niż 80cm, o wygodzi możemy zacząć mówić kiedy szerokość wynosi 100cm. W praktyce najczęściej spotyka się wymiary 125cm i więcej. Renowacja schodów o takiej szerokości jest najszybsza oraz najbardziej pożądana na rynku.
Należy wyceniać schodek z metra bieżącego, gdyż w tym samym obiekcie bardzo często napotkamy różne szerokości schodów.
Używanie szlifierek dedykowanych do schodów daje nam poczucie bezpieczeństwa wykonywanej pracy. Takie maszyny są stworzone z myślą o wąskich i krótkich przestrzeniach. Firmy dostrzegają problem wynikający z renowacji schodów.
Jeszcze kilka lat temu renowacja stopni wykonywana była „przy okazji” realizacji większego kontraktu, gdzie pojawiła się konieczność odnowienia kilkunastu schodów.
Dziś jest inaczej. Dbałość o schody to świadome działanie firmy, polegające na dostarczaniu na rynek wysokospecjalistycznych usług renowacji powierzchni pionowych, schodów czy narożników.
Narożniki
Niestety renowacja schodów to również renowacja narożników. Jeżeli jest ich niewiele polecamy MiniPower z nakładką typu „żelazko”. Jest to urządzenie z serii maszyn oscylacyjnych, które idealnie nadaje się do krawędzie, narożników i miejsc trudnodostępnych pod balustradą.
Do większej powierzchni jej odpowiednikiem jest Maxi Quadra, – potężna maszyna jedno-szczotka do pielęgnacji podłogi.
Czasami schody przyjmują bardzo nieregularne kształty, zwężają się i skręcają tworząc pięknie wyglądające kształty, ale bardzo utrudniające życie osoba odpowiedzialnym za ich pielęgnację.
W tym konkretnym przypadku polecamy MiniElle, z 10cm końcówką, do zadań specjalnych. Zaletą tej maszyny jest możliwość pracy w pozycji stojącej co przy tak małej głowie szlifierskiej kojarzy się z wielogodzinną pracą na kolanach.
Ostatnim urządzeniem wartym uwagi jest Vertika. Maszyna inna od wszystkich. Urządzenie niezwykle przydatne przy szlifowaniu i polerowaniu powierzchni pionowych i poziomych. Szeroka gama akcesoriów, nakładek, oraz możliwość regulacji prędkości obrotowej powodują, że obróbka trudno dostępnych miejsc (parapety, schody) jest o wiele łatwiejsza i szybsza.
Dodatkowo zintegrowany moduł zbierania płynów powstających przy szlifie czyni pracę bardziej komfortową.
Renowacja schodów, metoda ręczna. W ostateczności w miejscach bez możliwości zastosowania urządzeń mechanicznych pozostaje nam obróbka ręczna. Proponuję zastosowanie diamentowych padów ręcznych i stworzonych z myślą o szlifie ręcznym w miejscach trudno dostępnych, takich jak krawędzie schodów, barierki itp. Dostępne są w dwóch wersjach; Resinbond (plastikowe), electroplated (metalowe).
Na sucho czy na mokro ?
Każda szkoła ma swoich zwolenników i przeciwników. Jesteśmy przekonani iż nie należy trzymać się jednej metody, ponieważ każda inwestycja jest inna. Zdarzyć się może że będziemy musieli poprawić wybłyszczenie na nowo ułożonych schodach, w obiekcie jeszcze niezamieszkałym, gdzie nie ma problemu z pracą w środowisku wodnym.
Odpada nam problem oklejania balustrad itp. Inna sprawa będzie w domku jednorodzinnym całkowicie umeblowanym, czy na klatce schodowej w bloku.
Tutaj liczy się estetyka wykonywanej pracy i dbałość o komfort użytkowników, dlatego należy rozważyć która metoda jest mniej uciążliwa i daje lepsze korzyści dla obu stron. Dość często spotykane jest łącznie obu metod, gdzie część pracy wykonywanych jest na mokro a wykańczanie na sucho.
Nie należy się bać schodów. Na chwilę obecną dostępne są maszyny i narzędzia dedykowane do renowacji, naprawy i wybłyszczania stopni jak również podstopnic i spoczników.
Dobrze wykonana renowacja schodów da nam przewagę nad konkurencją jak również umożliwi wykonywanie prac o mieszanej charakterystyce tj duża liczba ciągów komunikacyjnych z elementami pionowymi czy schodami.