Proszki polerskie – Przegląd i opis

Proszki polerskie, służą do przeprowadzania procesu wybłyszczania. Jest to bardzo popularny temat wśród wykonawców. Już podczas szkolenia można zauważyć zakłopotanie wynikające z różnorodności oferowanych proszków polerskich.
Niestety nie ma jednego idealnego rozwiązania na każdy rodzaj posadzki. Oczywiście można wyróżnić produkty bardziej i mniej uniwersalne, ale opieranie się na jednym proszku może sprawić że bardzo szybko polegniemy na próbie wybłyszczenia posadzki. Dlatego Klindex w swojej ofercie posiada 10 proszków polerskich.
Rodzaje proszków polerskich.
Pierwsze kryterium dotyczy charakterystyki posadzki. Tutaj wyróżniamy posadzki marmurowe z najpopularniejszym proszkiem Polish KP 92, posadzki granitowe z bardzo często wybieranym Polish KG Clear oraz posadzki przemysłowe, lastrykowe, gdzie niepodzielnie rządzi Polish Palladiana.
Po wstępnym określeniu rodzaju podłoża, musimy dobrać proszek pod konkretny kolor kamienia. Przy posadzkach granitowych ciemnych używa się proszku Polish KG, który w swoim składzie zawiera substancje pomocnicze wzmacniające czarny kolor wybłyszczanej posadzki. Jeżeli przez pomyłkę zastosujemy ten proszek na posadzkę granitową jasną, to w rezultacie uzyskamy wysoki połysk lecz zamiast naturalnego jasnego koloru pojawią się ciemne niepożądane przebarwienia.
Bardziej zaawansowane techniki opierają się na znajomości charakterystyki poszczególnych kamieni. Tutaj dobrym przykładem jest popularny włoski marmur Bianco Carrara. Wiele inwestycji realizowanych jest przy użyciu tego kamienia, niestety jest on delikatny i w procesie polerowania bardzo często dochodzi do uszkodzenia jego zewnętrznej struktury.
Widać to w postaci matowych plam na wybłyszczonej posadzce. W tym przypadku rozwiązaniem jest zastosowanie proszku o nazwie Polish KMT, który wydobywa połysk z delikatnych marmurów nie wypalając ich struktury.
Sposób użycia.
Używamy około 50g (1 garść) proszku i „posypujemy” podłogę, następnie dodajemy małą ilość wody. Przy użyciu szorowarki Unika, lub szlifierki Levighetor 640 z padem Dysk Lux, należy zmieszać proszek z wodą, aż do uzyskania konsystencji jogurtu i pracować do pojawienia się wymaganego połysku. W razie potrzeby należy dodawać proszku lub wody. Bardzo ważne, aby konsystencja produktu miała zawsze wygląd przypominający jogurt.
Po skończeniu pracy należy umyć podłogę czystą wodą używając do tego pada Dysk Lux oraz środka myjącego Emmerol. Kiedy podłoga jest czysta należy wypolerować ją suchym padem Dysk Lux. Przy posadzkach granitowych proces wygląda bardzo podobnie, tyle że proszek wcieramy aż do wyschnięcia.
Błedy, błędy…
Używanie wielu padów polerskich. Należy pamiętać o posiadaniu dedykowanych padów do każdego proszku polerskiego. Proszki mają bardzo różny skład, niektóre posiadają odczyn kwaśny, inne zasadowy, stosowanie tych samych padów spowoduje uszkodzenie polerowanej posadzki i brak rezultatów naszej pracy.
Nie wolno proszkować dużych powierzchni na jeden raz. Nie ma możliwości przeprowadzenia skutecznego wybłyszczania na dylatacji większej niż 3x3m2, ponieważ nie da się kontrolować idealnej wilgotności proszku na zbyt dużej powierzchni. Przy pracy w dużym pomieszczeniu proszek zacznie nam wysychać i nie będziemy w stanie rozprowadzić go po całym pomieszczeniu.
Za dużo wody, za mało wody.
W opisie sposobu użycia przeczytamy, że należy podsypać proszek przed maszynę dodać wody i polerować. Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Jeżeli dodamy za mało wody nie uzyskamy interesującej naj konsystencji jogurtu-śmietany i proszkowanie będzie nieskuteczne. Jeżeli przedobrzymy i rozwodnimy proszek za bardzo, będziemy musieli spędzić kilkanaście minut polerując podłogę aby odparował nadmiar wody i chemia zaczęła działać.
Proszkowanie jest jednym z najtrudniejszych etapów polerskich, dlatego zalecamy użycie dysku termicznego w celu uniknięcia opisanych błędów jak również przyśpieszenia pracy i ustandaryzowania wybłyszczenia w każdym pomieszczeniu.
Wydajność
Standardowo przyjmujemy, że opakowanie 5kg starcza na ok 150m2. Oczywiście jest to uzależnione od stopnia uszkodzenia posadzki, jej zamknięcia, od rodzaju używanych maszyn jak również technologii szlifierskiej. Tutaj zależność jest następująca, czym wyżej „ciągniemy” mechanicznie diamentami tym mniejsze będzie zużycie chemii, w tym proszków polerskich.
Przy renowacji dużych obiektów zaleca się stosowanie ekonomiczniejszych opakować 20kg.
Krystalizacja w płynie vs Krystalizacja w proszku.
Użycie proszku polerskiego potocznie nazywa się krystalizacją proszkową.
Jest to mylące określenie, gdyż krystalizacja to proces chemiczny wydobywania połysku zarezerwowany dla krystalizatorów w płynie na posadzce wapiennej, a proszkowanie to proces mechaniczny.
Różnica pojawia się po kilku próbach użycia obu preparatów. Krystalizacja w płynie po 3-4 razach przestanie działać gdyż wapno zawarte w podłożu zostanie wypłukane lub skrystalizowane. Użycie proszków polerskich jest bezinwazyjne dla wybłyszczanej posadzki, dlatego w obiektach użyteczności publicznej, hotelach i galeriach rekomendujemy proszkowanie jako skuteczną metodę utrzymywania połysku.
Dobieranie technologii na niejednorodnej posadzce.
Coraz częściej spotykamy inwestycje gdzie podłogi ułożone są w mozaikę, lub logo firmy. Łączenie wielu rodzajów materiałów to standard a kreatywność architektów nie zna granic, jak sobie z tym poradzić?
Jeżeli przytrafiła nam się usługa na bardzo wymagającym kamieniu, lub w miejscu gdzie marmur łączy się z granitem a kolory jasne przenikają się z ciemnymi należy dobrać technologię indywidualnie.
Skoro wiemy jak wybłyszczyć każdy w tych kamieni oddzielnie to wybieramy ten który jest najtrudniejszy do uzyskania połysku i jego technologią wybłyszczamy całą posadzkę.
Czyli jest na posadzce marmur z elementami granitu, bierzemy proszek do granitu i polerujemy. Proszki polerskie do granitu są bardziej zaawansowane technologicznie niż te do marmurów, bez problemu radzą sobie z większością marmurów, problemem jest cena, są one dwukrotnie droższe dlatego ekonomicznie uzasadnione jest stosowanie w miarę możliwości do marmuru dedykowanych proszków marmurowych.
Inna metoda to mieszanie proszków polerskich ze sobą. Stosowanie proszku do marmuru Polish KP92 z proszkiem do granitu jasnego Polish KG Clear w proporcji 1:1 daje czasami bardzo dobry rezultat, dużo lepszy niż zastosowanie tych produktów oddzielnie.
Sprzęt do proszkowania.
Przy renowacji posadzek kamiennych ważny jest docisk i obroty, proszkowanie nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Klindex stworzył maszynę dedykowaną do proszkowania o nazwie Kroma, która w połączeniu z dyskiem termicznym jest najskuteczniejszym urządzeniem do wybłyszczania kamienia przy użyciu naszych proszków polerskich.
Bardzo dobrze i szybko proszkuje się z większych maszyn takich jak Levighetor Max czy Levighetor Max S.C. Tutaj należy zwrócić uwagę na stosowanie oryginalnych padów polerskich z serii Dysk Lux, ponieważ są one specjalnie wzmocnione i pod wagą szlifierki dochodzącą do 250kg nie spłaszczają się umożliwiając szybkie i skuteczne proszkowanie
Odradzamy używanie tanich chińskich szorowarek, ponieważ ich waga rzadko dochodzi do 40kg a to jest ciągle stanowczo za mało aby skutecznie przeprowadzić proces krystalizacji proszkowej. Efektem będzie zjawisko niedoszlifów, jasnych matowych plam oraz wytrawienie płytek kamiennych w szczególności w okolicy ich łączenia się z fugą.
Proszkowanie powierzchni pionowych
Bardzo często pojawiającym się pytaniem jest sposób użycia proszku polerskiego na ścianach, schodach, elewacjach i wszelkiego rodzaju powierzchniach pionowych.
Tutaj Klindex proponuje użycie dwóch produktów: Sponge Lux oraz Polish Cream.
Sponge Lux to specjalny gąbczasty dysk, który dzięki unikalnej kompozycji składników umożliwia jednoczesne mycie i polerowanie powierzchni podłogi. SpongeLux to idealne rozwiązanie do konserwacji wszelkiego typu powierzchni, zapewniające uzyskanie połysku na długi czas. Jego struktura składa się z gąbki nasiąkniętej proszkiem Polish KP 92, dlatego nie ma potrzeby tworzenia konsystencji śmietany, aby uzyskać efekt wybłyszczenia, wystarczy dodać wodę i możemy polerować.
Polish Cream, to gotowy do użycia krem polerski o idealnej konsystencji, gęsty aby długo utrzymywał się na posadzce ale na tyle elastyczne że bez problemu poddaje się procesowi wcierania oraz wybłyszczania.
Prezentowane rozwiązania umożliwiają przeprowadzenie procesu proszkowania przez osoby niedoświadczone w renowacji i szlifowaniu posadzek kamiennych. Klindex stworzył Sponge Lux i Polish Cream również z myślą o kliencie końcowym dając mu możliwość wybłyszczanie marmuru w domu bez konieczności zdobywania specjalistycznej wiedzy.